Overslaan en naar de inhoud gaan Overslaan en naar de footer gaan Overslaan en naar de navigatie gaan
Zoeken

Docent Dans/Euritmie: deeltijd

Deeltijd
  • Duur: 3-4 jaar
  • Start: 1 september
  • Inschrijven: t/m 15 juli
  • Bachelor of Dance in Education
Zo schrijf je je in
docent-dans-euritmie-deeltijd
Ontdek de bacheloropleiding Docent Dans/Euritmie

Ontdek deeltijdopleiding Docent Dans/Euritmie

Ontwikkel je tot docent Dans/Euritmie met de deeltijdopleiding Docent Dans/Euritmie. We begeleiden je in dit traject naar de ontwikkeling tot Euritmiedocent. Maak je deze dansvorm eigen en biedt een waardevolle bijdrage in de ontwikkeling van opgroeiende kinderen en (jong)volwassenen. Euritmie kent veel succesvolle toepassingen, onder andere als therapie en podiumkunst.

Met de deeltijdopleiding is het mogelijk om in vier jaar je eerstegraads lesbevoegdheid te behalen. Hogeschool Leiden is de enige plek in Nederland waar je deze, door de antroposofie geïnspireerde, bacheloropleiding kunt volgen.

Wil jij jezelf een euritmisch bewegingsrepertoire eigen maken waarmee je leerlingen met enthousiasme kan ondersteunen bij hun ontwikkelingsvragen (praktijkgericht en leeftijdsadequaat)? De deeltijdopleiding Docent Dans/Euritmie biedt jou de kans jouw leraarschap te verrijken door je eigen 'bewegingsmens' verder te ontwikkelen.

Bewegende student tijdens voorstelling opleiding docent dans euritmie
De opleidingen Docent Dans/Euritmie en Docent Muziek: jouw toekomst

Kies je opleidingsvariant

  • Op deze pagina lees je over de deeltijdopleiding Docent Dans/Euritmie.
  • Heb je al een beroepsopleiding (bijna) voltooid, ben je al werkzaam (geweest) in het onderwijs of heb je al een (Vrijeschool) Pabo Bachelor diploma? In dat geval kun je - afhankelijk van je vooropleiding, diverse standaardvrijstellingen krijgen. De duur van de opleiding is mede afhankelijk van jouw standaardvrijstellingen maar ook studiemogelijkheden. Gemiddeld rekenen we met een periode van 4 studiejaren.
  • Je kunt ook de opleiding Docent Dans/Euritmie in voltijd doen bij Hogeschool Leiden.

Wat is euritmie?

Het woord ‘euritmie’ is Grieks en betekent: mooi en waar ritme. Als dansvorm kent euritmie een eigen bewegingsrepertoire. Je werkt met energetische krachten en universele bewegingsvormen. Woorden, klanken, melodieën en intervallen druk je in gebaren uit, met stromende en bezielde bewegingen. Daarbij benut je de ruimte bewust.

Oorsprong

Euritmie werd in het begin van de twintigste eeuw in Duitsland ontwikkeld door Rudolf Steiner: de grondlegger van de antroposofie. De dansvorm groeide uit tot een kunstvorm in theaters. Later werd euritmie een vast onderdeel van het vrijeschoolonderwijs.

Belang van euritmie

Euritmie is een hele praktische en rijke manier om kinderen en volwassenen te begeleiden in hun ontwikkelingsproces. Je werkt hierbij vanuit beweging, kunst en mensenkennis. Tijdens het gehele opleidingstraject vragen we je voortdurend om van buiten én van binnen in beweging te komen.

Zo leer je jezelf en de manier waarop je in het leven staat heel intensief kennen. Tegelijkertijd ontwikkel je vele zelfsturings- en sociale competenties en boor je jouw eigen vitaliteit aan. Én je ontdekt hoe je dit kunt toepassen in je lessen met de leerlingen.

Maike - deeltijdstudent
Maike | deeltijdstudent
Deze opleiding geeft mij de professionele verdieping die ik als vrijeschool leerkracht op het vlak van kunstzinnig bewegen nodig had. Ik leer enorm veel van euritmie en zou veel leerkrachten en hun leerlingen hetzelfde toewensen.

Hoe ziet jouw opleiding eruit?

Met de deeltijdopleiding Docent Dans/Euritmie bereiden we je voor op een baan in het (internationale) werkveld van de Euritmie. De focus daarbij ligt op de ontwikkeling van euritmische én pedagogische competenties (de combinatie van kennis, vaardigheden, eigenschappen en je professionele houding). Ook is er in het onderwijsprogramma veel aandacht voor de ontwikkeling van jouw sociale vaardigheden, persoonlijke groei en creatief ondernemerschap.

Als docent Dans/Euritmie begeleid je kinderen en volwassenen in hun ontwikkelingsproces. Je werkt hierbij vanuit beweging, kunst en mensenkennis. De focus binnen de opleiding ligt op de ontwikkeling van euritmische en pedagogische competenties (de combinatie van kennis, vaardigheden, eigenschappen en je professionele houding). Je ontwikkelt nieuwe vormen van creativiteit en een rijker sociaal vermogen. 

Inhoud opleiding

De opleiding bestaat uit de volgende drie leerlijnen:

  1. Kunstvak
  2. Overdracht en Toepassing
  3. Creatief Ondernemerschap en Onderzoek

Je krijgt o.a. les in vakken zoals woordeuritmie, tooneuritmie – muziektheorie – spraakvorming – esthetica /poëtica – kunstbeschouwing – antroposofie en pedagogische menskunde – methodiek en didactiek. Ook volg je stages in primair en secundair onderwijs en agogische werkveld. De opleiding is structureel betrokken bij Euritmie- festivals en werkt samen met internationale Euritmie-opleidingen.

Ter voorbereiding op de opleiding bestaat de mogelijkheid om bij voldoende aanmeldingen deel te nemen aan een voorbereidend jaar. Dit jaar start dan in januari.

Indeling vierjarig programma

Tijdens de opleiding heb je tijdens het eerste, tweede en derde studiejaar een dag per week les bij Hogeschool Leiden. Het vierde studiejaar is vooral bestemd voor:

  • De stages
  • Invulling geven aan je eigen aanvullende portfolio
  • Je afstudeerscriptie

Er zijn dan geen lesuren meer op de Hogeschool, maar wel persoonlijke begeleidingsuren. Het zelfstandig oefenen van de eigen euritmische dansvaardigheden vormt een groot onderdeel binnen de opleiding. Je neemt daartoe zelf initiatief en toont ondernemerschap. De hogeschool kan je daarbij ondersteunen.

Deskundige begeleiding

De opzet van de opleiding is kleinschalig en persoonlijk. Tijdens de opleiding word je intensief begeleid door een studieloopbaanbegeleider. De begeleiding richt zich op persoonlijk welbevinden, studievoortgang en stage-ervaringen. Daarnaast word je ook begeleid door een enthousiaste groep van betrokken en ervaren docenten. Ieder met een eigen deskundigheid en passie.

Studeren met een functiebeperking

Wil je meer weten over studeren met een functiebeperking en welke voorzieningen de hogeschool hiervoor biedt? Bekijk de pagina van de Studentendecaan.

Praktijkgericht leren

Bij de opleiding Docent Dans/Euritmie vormt de dagelijkse werkpraktijk altijd het uitgangspunt. Het opleidingsprogramma is vormgegeven met onze alumni en andere professionals uit het werkveld. Zo weet je zeker dat jij de kennis en vaardigheden ontwikkelt die onmisbaar zijn binnen jouw beroep.

Levendige sfeer

Door de diverse samenstelling van studenten en docenten heerst er een open en levendige sfeer op de opleiding. Iedereen kent elkaar. Docenten en de administratieve staf zijn makkelijk bereikbaar en zijn altijd bereid om je met raad en daad bij te staan. Ook is er binnen het programma zelf veel ruimte voor individuele aandacht.

Ontmoet je docenten

Antje de Wit

Docent Muziek
Profielfoto Antje de Wit

Chantal Heijdeman

Docent Dans/Euritmie
Chantal Heijdeman

Gia van den Akker

Docent Dans/Euritmie
Gia van den Akker

Hedwig Barczuk

Docent Dans/Euritmie en Docent Muziek
Profielfoto van docent Hedwig Barczuk

Juliette van Lelieveld

Docent Dans/Euritmie
Julliette van Lelieveld

Mario Sarrechia

Docent Muziek (en Euritmie)
Maria Serrechia

Marthy Hecker

Docent Dans/Euritmie
Profielfoto Marthy Hecker

Niels Schieman

Opleidingsmanager
Foto Niels met zijn oranje kat

Informatieavonden

Online informatieavond

Dinsdag 4 november
Meld je aan
Hogeschool Leiden Bio-informatica studenten samen achter een laptop
Afgestudeerd en dan?

Jouw toekomst

Als docent Dans/Euritmie leg je contact met spirituele waarden die we in ons dragen. Je totale wezen (lichaam, ziel en geest) is je instrument. Je ontwikkelt een nieuwe creativiteit en een rijker sociaal vermogen. Dit kun je op verschillende manieren toepassen, in het internationale werkveld van euritmie.

Werken

Onderwijs

Binnen de opleiding ligt de focus op het onderwijs. Als docent Dans/Euritmie ben je inzetbaar op de honderden vrijescholen in heel Europa (en daarbuiten) die euritmie aanbieden. Of ga aan de slag in het reguliere onderwijs, bij scholen die ruimte hebben voor kunstzinnige en spirituele vakken. Hier lever je een bijdrage aan de ontwikkeling van het opgroeiende kind.

Bedrijfsleven

Bedrijven hebben een groeiende belangstelling voor bedrijfseuritmie. Euritmie versterkt de vitaliteit van medewerkers in een bedrijf en stimuleert om beter naar elkaar te luisteren. Met jouw workshops werk je aan de openheid en samenwerking tussen medewerkers.

Podiumkunst

Ga aan de slag in de kunst- en theatersector. Hier specialiseer je je in de podiumeuritmie.

Euritmietherapie

Studeer na de hbo-opleiding door in de euritmietherapie. Dit is een medisch beroep. In gezondheidscentra ondersteun je kinderen en volwassenen met hun ontwikkeling, medische problematiek en psychische klachten. Je kunt terecht in de gehandicaptenzorg, psychiatrie of ouderenzorg. Of start een eigen praktijk. Lees meer informatie over euritmietherapie.

Na zijn opleiding in de architectuur volgde Thomas Rau deze opleiding, om gebouw en mens beter op elkaar af te stemmen. Benieuwd hoe euritmie hem inspireerde in zijn werk? Hij deelt zijn verhaal in een podcast.

Kansen op werk

Als docent Dans/Euritmie ben je op allerlei plaatsen inzetbaar. Je kunt in binnen- en buitenland terecht bij vrijescholen die euritmie aanbieden (onderbouw en bovenbouw). Ook kun je starten binnen het reguliere onderwijs. Vooral bij scholen met ruimte in het lesprogramma voor kunstzinnige en spirituele vakken.

Binnen het bedrijfsleven liggen ook volop kansen. Euritmie kan bijvoorbeeld de vitaliteit van medewerkers versterken, de sociale interactie ontwikkelen en het oprecht luisteren naar elkaar stimuleren. Of je specialiseert jezelf in de podiumeuritmie. Dan kies je voor een loopbaan in de kunst- en theatersector. Verder kent euritmie ook therapeutische toepassingen, zowel bij lichamelijke als psychische klachten.

Verder studeren

Master Euritmietherapie

Je kunt je na de bacheloropleiding specialiseren als euritmietherapeut, bij aansluitende opleidingen in Duitsland of Zwitserland. Medische vakken en bewegingstherapie staan centraal, naast wetenschapsmethoden en onderzoek. Om in Nederland het beroep uit te oefenen, behaal je de cursus Medische Basiskennis.

Nascholingscursus

Blijf je verdiepen met onze nascholingscursussen. Leer meer over kunstvakken, neem deel aan een training tot cultuurcoördinator of volg de cursus gespreksvoering met ouders. 

Dáárom Hogeschool Leiden

Voor deze opleiding ga je natuurlijk naar Leiden, omdat:

  • Leiden bekend staat om kwalitatief hoogwaardige scholing, vooral in onderwijs, cultuur en zorg. Lees meer over onze hogeschool.
  • Hogeschool Leiden een breed aanbod biedt in bij-, om- en nascholing.
  • De opleidingen kleinschalig zijn, met een open sfeer waar iedereen elkaar kent en individuele aandacht krijgt.
  • Bijscholing in Leiden het leren combineert met de historische en culturele rijkdom van de stad.
  • Leiden een gezellige stad is.
Studenten op podium tijdens les opleiding docent dans euritmie
YEP! geeft optreden op Hogeschool Leiden

Veelgestelde vragen

Over deze opleiding
Wat is de studiebelasting?

De totale studiebelasting van de opleiding is 240 EC (European Credit), verdeeld over vier fases van ieder 60 EC. Hierbij staat 1 EC voor een studiebelasting van 28 uur. Omdat je al een beroepsopleiding hebt gevolgd en/of in het onderwijs werkzaam bent (geweest), kun je gebruik maken van vrijstellingen.

Wat is de studieduur?

In de regel doorloop je het programma daardoor in drie of vier jaar tijd. De uiteindelijke duur van het opleidingstraject is afhankelijk van het aantal vrijstellingen waarvoor je in aanmerking komt, jouw mate van bewegingsbekwaamheid en je persoonlijke situatie. Dit gaan we na tijdens een persoonlijk assessment. Lees meer op de pagina Inschrijven en toelating.

Wat zijn de toelatingseisen?

De toelatingsvoorwaarden vind je op de pagina Inschrijven/toelating. Hier vind je ook meer informatie over de aanmeldprocedure, de kosten, etc.

Wanneer moet ik me aanmelden?

De inschrijfdeadline voor deze studie is 15 juli. Vanaf 1 oktober is het mogelijk om je in te schrijven voor aankomend studiejaar. Meer informatie vind je op de pagina Inschrijven / toelating.

Wanneer is de informatieavond?

Er zijn verschillende informatieavonden. Bekijk alle data en meld je aan.

Is de opleiding ook in voltijd of duaal te volgen?

De opleiding wordt aangeboden als voltijdopleiding en als deeltijdopleiding (deze pagina). Heb je al een beroepsopleiding (bijna) voltooid, ben je al werkzaam (geweest) in het onderwijs of heb je al een (Vrijeschool) Pabo Bachelor diploma? In dat geval kun je – afhankelijk van je vooropleiding, diverse standaardvrijstellingen krijgen. De duur van de opleiding is mede afhankelijk van jouw standaardvrijstellingen maar ook studiemogelijkheden. Gemiddeld rekenen we met een periode van 4 studiejaren.

Wat staat er in de Onderwijs- en examenregeling (OER)?
Algemeen
Hoeveel collegegeld betaal ik?

Voor studiejaar 2025-2026 is het wettelijk collegegeld voltijd, deeltijd en duaal: € 2.601,-. 

Lees alles over collegegeld.

Kan ik vanaf de hogeschool overstappen naar de universiteit?

Universiteiten mogen toelatingseisen stellen aan een student met een hbo-propedeuse. Met je bacheloropleiding is doorstroom naar een universitaire master soms mogelijk, vaak moet je dan nog wel een schakeljaar volgen.

Zoek de diverse mogelijkheden goed uit via de universiteit van jouw keuze.

Kan ik de studie doen met een functiebeperking?

In de meeste gevallen kun je deze studie gewoon doen! De afdeling Student Support ondersteunt je hierbij: bekijk informatie of maak een afspraak.

We ondersteunen je bij bijvoorbeeld:

  • Motorische of zintuiglijke handicap
  • (Chronische) ziekte
  • Psychische klachten
  • Spraakstoornis
  • Dyslexie/dyscalculie
  • Autismespectrumstoornis
  • AD(H)D
Wat gebeurt er met mijn persoonsgegevens?

Hogeschool Leiden gaat zorgvuldig en vertrouwelijk om met jouw persoonsgegevens: we voldoen aan de eisen van de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG).

Meer informatie over de verwerking van persoonsgegevens en jouw rechten? Lees ons Privacy Statement.

Bewegende student tijdens voorstelling opleiding docent dans euritmie

Vragen?

We denken graag met je mee

Jade Harris

Managementassistent
Iets voor jou?

Laatste check

  • Je hebt een mbo niveau 4-, havo- of vwo-diploma. Ook heb je al een beroepsopleiding voltooid of ben je al werkzaam (geweest) in het onderwijs.
  • Je hebt een passie voor dansen en zelfexpressie, maar ook voor mensen. Wat beweegt hen en hoe bewegen ze?
  • Je bent bevlogen en staat open voor spirituele gezichtspunten.
  • Je voelt jezelf vrij om een gedicht of tekst voor te dragen.
  • Je bent geïnteresseerd in klassieke muziek, poëzie, antroposofie en cultuur in het algemeen.
  • Je beheerst de Nederlandse, Duitse en/of Engelse taal voldoende. Is Nederlands niet je moedertaal? Dan volg je gedurende het eerste jaar het programma 'Nederlands als tweede taal'.

Keuze gemaakt?

Je bent eruit: je gaat voor de deeltijdopleiding Docent Dans/Euritmie. Leuk!

Zo schrijf je je in

Twijfel je nog?

Stel je vragen tijdens de online informatieavond op dinsdag 4 november.

Meld je aan voor de informatieavond
Kijk nog even verder

Docent Dans/Euritmie in deeltijd toch niet jouw ding?

Docent Dans/Euritmie

Voltijd
Lees meerover Docent Dans/Euritmie
Bewegende studenten in bijzondere kleding tijdens voorstelling opleiding docent dans euritmie

Vakspecialist Muziek

Post-hbo opleiding
Lees meerover Vakspecialist Muziek
Student met koptelefoon op lacht

Leraar Basisonderwijs: Vrijeschool Pabo

Voltijd
Lees meerover Leraar Basisonderwijs: Vrijeschool Pabo
Docent Vrijeschool Pabo legt leerling iets uit.