Overslaan en naar de inhoud gaan Overslaan en naar de footer gaan Overslaan en naar de navigatie gaan
Zoeken

Dr. Astrid Heikema

Lector Microbial Genomics
[email protected] LinkedIn
Portretfoto lector Astrid Heikema in lokaal toegepaste genomische microbiologie

Over Dr. Astrid Heikema

Dr. Astrid Heikema is sinds november 2022 lector van de onderzoeksgroep Microbial Genomics. Zij heeft meer dan 20 jaar ervaring binnen de moleculaire microbiologie, onder andere als opleidingsdirecteur van de research master Infection and Immunity bij het Erasmus MC Rotterdam.    

Astrid werkte aan het implementeren van een nieuwe sequence techniek, het ontwikkelen van sequence data-analyse pipelines en het vertalen van deze data naar functionele proeven. 

In de onderzoeksgroep is Astrid actief binnen een veelzijdig microbiologisch domein. Ze werkt samen met studenten en bedrijven aan vernieuwend praktisch onderzoek, onderhoudt zakelijke relaties en is een sterke verbinder. 

Nevenfuncties

Geen / Niet van toepassing

Astrid Heikema
Ik stimuleer en begeleid de samenwerking tussen onderwijs en praktijk.

Microbial Genomics voor toegankelijke en duurzame innovatie

Lectorale rede

Op 30 oktober 2025 hield Astrid Heikema, lector Microbial Genomics, haar lectorale rede over DNA-onderzoek bij micro-organismen.

Kijk de lectorale rede terug

Betrokken bij:

  • STRAIN-AI is een innovatief onderzoeksproject van de onderzoeksgroep Microbial Genomics dat de identificatie van waardevolle micro-organismen wil versnellen met behulp van kunstmatige intelligentie (AI) en geavanceerde DNA-technologie. Dit is cruciaal voor de ontwikkeling van nieuwe producten in bijvoorbeeld de voedselindustrie en biologische gewasbescherming.
  • Hoe kunnen besmettingsbronnen nauwkeurig worden geïdentificeerd? Met Advanced Precision in Food Safety bouwen we voort op eerder onderzoek naar voedselveiligheid. Naast Listeria monocytogenes richten we ons nu ook op Salmonella en toxineproducerende E. coli. Daarnaast analyseren we de genetische eigenschappen van Listeria monocytogenes en bepalen we of isolaten virulent zijn of juist bijzonder goed kunnen overleven in de fabrieksomgeving.
  • Hoe kunnen we de voedselverwerkende industrie helpen bij het tijdig opsporen van pathogene bacteriën? Wij onderzochten de mogelijkheid van het gebruik van Whole Genome Sequencing (WGS) voor de detectie van deze bacteriën binnen de productieketen en bekeken hoe we deze mogelijkheid kunnen overdragen aan de industrie zelf. Zo stellen we bedrijven in staat sneller in te grijpen en wordt voorkomen dat besmette producten in de winkels terechtkomen.
Bekijk alle projecten
Nevenfuncties

Universiteit van Porto, Portugal: Co-promotor

Nieuws over Astrid

Bijdragen aan onderzoek dat de leefwereld van mensen en dieren verbetert

19 november 2025 | Onderzoek
Al tijdens je studie bijdragen aan een betere wereld: het kan. In die opleidingen werk je als student al mee aan onderzoek dat de leefwereld van mensen en dieren verbetert. Spreekt dat je aan? En heb je passie voor Biologie, Informatica of een combinatie van beide? Lees dan verder en ontdek hoe je als student verschil kunt maken.
Lees meerover Bijdragen aan onderzoek dat de leefwereld van mensen en dieren verbetert
Thomas Kofman, Student Biologie en Medisch Laboratoriumonderzoek, werkt samen met medestudenten in een lab

Lectorale rede Astrid Heikema: Microbial genomics

2 oktober 2025 | Algemeen
Op 30 oktober hield Astrid Heikema, lector Microbial Genomics, haar lectorale rede over DNA-onderzoek bij micro-organismen. Ze toonde hoe genetische analyses bijdragen aan voedselveiligheid, duurzame voedselproductie en betere smaak van plantaardige producten. Samen met bedrijven en studenten werkt haar onderzoeksgroep aan innovatieve toepassingen met maatschappelijke impact.
Lees meerover Lectorale rede Astrid Heikema: Microbial genomics
Vrouw en man met prijs in hand

Symposium Leiden Centre for Applied Bioscience 2025: het podium voor onze studenten!

21 mei 2025 | Algemeen
Op 20 mei organiseerde het Leiden Centre for Applied Bioscience (LCAB) alweer de vierde editie van het LCAB-symposium. De middag werd bezocht door ruim 160 geïnteresseerden van binnen en buiten de hogeschool.
Lees meerover Symposium Leiden Centre for Applied Bioscience 2025: het podium voor onze studenten!
Groepsfoto studenten LCAB-symposium 2025