Tegel 7 - Casus
Het werken met de BiBoZ tools betreft een nieuwe werkwijze. Om het toepassen in de dagelijkse praktijk makkelijker te maken, lopen we het gebruik van de verschillende materialen nogmaals met je door aan de hand van een casus.
De voorbereiding
Vandaag komt Myra op consult. Myra is 67 jaar, ze woont in Voorschoten en ze is weduwe. Zij heeft ter voorbereiding op het consult de verhalen bekeken en heeft daarin de dingen die ook voor haar gelden omcirkeld.
In de verhalen van Amir en Ruud herkende ze zich eigenlijk niet. In de andere verhalen heeft Myra een aantal dingen omcirkeld. Pak de verhalen erbij en kijk of je de dingen die Myra omcirkeld heeft kan vinden.
Omcirkeld in de verhalen
- Verhaal Marian: Tussen de strakke pakjes in de sportschool voel ik me ongemakkelijk. Doel: dingen blijven doen. Dit helpt mij: een vast clubje, gezelligheid tijdens het bewegen.
- Verhaal Asha: Ik hou van gezelligheid.
- Verhaal Dora: Ik voel mijn rug wat vaker, rugpijn. Elke dag ben ik even buiten. Gepensioneerd. Doel: in mijn huis blijven wonen.
- Verhaal Theo: Sinds het overlijden van partner is de wereld kleiner geworden. Weduwe. Lopen gaat lastig, onzeker. Dit helpt mij: bewegen met anderen, want ik ben veel alleen.
Het gesprek
Myra wil graag zo lang mogelijk zelfstandig blijven. Ze probeert elke dag even naar buiten te gaan, maar sinds ze 1 maand geleden is gevallen durft ze dit steeds minder goed en gaat ze steeds minder ver van huis. Ze wil graag weer meer bewegen, het zou haar helpen om dit met anderen te doen.
Kiezen kenmerken
Kijk op de oranje kaart van de waaier: bespreek welke kenmerken aangepakt kunnen worden om het doelgedrag te behalen.
Kiezen interventies
Oranje kaart: de keuze van de kenmerken die je wilt aanpakken leidt tot één of meer interventies. Jullie kiezen er samen voor om te focussen op fysieke capaciteit en sociale gelegenheid:
- Bij het kenmerk fysieke capaciteit hoort de interventie training
- Tot het kenmerk sociale gelegenheid horen de interventies modeling en omgeving aanpassen.
Kiezen gedragsveranderingstechnieken
Op de oranje kaart zie je welke gedragsveranderingstechnieken bij het kenmerk fysieke gelegenheid met interventie training horen. Gelijk voor het kenmerk sociale gelegenheid met interventie modeling en omgeving aanpassen.
Op de groene kaarten kan je de verschillende gedragsveranderingstechnieken vinden met uitleg en een aantal voorbeelden.
In het gesprek besluiten jullie om bij het kenmerk fysieke capaciteit (interventie training) te kiezen voor de gedragsveranderingstechnieken ‘gedrag herhalen/ gewoonte vormen’.
Bij het kenmerk sociale gelegenheid (interventies modeling en omgeving aanpassen) kiezen jullie voor de gedragsveranderingstechnieken ‘instructies en/of demonstreren’ en ‘fysieke en/of sociale omgeving aanpassen’.
Vervolgens bekijk je de groene kaarten om de verschillende gedragsveranderingstechnieken te verkennen:
Bedenken
Aan de hand van de beweegverhalen heb je de verschillende cliënt kenmerken besproken, vervolgens heb je verschillende gedragsveranderingstechnieken verkend. Nu ga je samen met Myra oplossingsrichtingen bedenken. Jullie maken afspraken over hoe Myra dit gaat uitvoeren en welke ondersteuning ze hierbij nodig heeft. Dit hoeft allemaal niet binnen één consult plaats te vinden, maar kan verspreid worden over meerdere consulten.
In het gesprek verken je met Myra of er iemand in haar sociale omgeving is die samen met haar zou willen wandelen op een regelmatige basis. Dit blijkt lastig te zijn. Daarom zoek je samen met Myra naar een organisatie die dit kan bieden (bijvoorbeeld 'Beweegmaatjes' in Voorschoten). Myra heeft al eerder contact met de organisatie gehad toen haar man nog leefde. Ook heb je een mevrouw in de praktijk die positieve ervaringen heeft met een beweegmaatje (sociale omgeving aanpassen). Je stelt voor om Myra met haar in contact te brengen (modeling). Daarnaast stuur je Myra door naar een valpreventiecursus bij haar in de buurt. Binnen dit programma is aandacht voor het doen en herhalen van oefeningen en het uitvoeren van taken van oplopend niveau (interventie training).
SMART-afspraken
De SMART (specifiek, meetbaar, acceptabel, realistisch en tijdsgebonden) afspraken die jullie formuleren zijn:
- Binnen één week neemt Myra zelf contact op met ‘Beweegmaatjes’ in Voorschoten om informatie op te halen over de verschillende mogelijkheden van wandelgroepen die zij aanbieden.
- Binnen één week laat jij Myra kennis maken met iemand uit de valpreventiegroep die positieve ervaringen heeft met een beweegmaatje.
- Myra neemt de komende twaalf weken deel aan de valpreventiecursus.
- Over drie weken vindt er een tussenevaluatie plaats, waarbij bovenstaande afspraken worden besproken en er vervolgafspraken worden gemaakt over hoe Myra het wandelen weer op kan pakken en terug kan keren naar haar oude niveau.
Evalueren
Hoe wordt er vervolg gegeven aan het gesprek? Drie weken na het opstellen van de beweegdoelen vindt er een tussenevaluatie plaats. Hierin bespreken jullie of het gelukt is om een beweegmaatje te vinden en wat de volgende stappen zijn om het wandelen weer op te pakken. Samen stellen jullie nieuwe beweegdoelen op voor de komende periode. Zorg dat je de gemaakte afspraken ergens noteert zodat je ze makkelijk terug kan vinden en kan evalueren.
Je hebt het gebruik van de verschillende BiBoZ tools doorlopen aan de hand van een voorbeeld. Om BiBoZ in de dagelijkse praktijk te leren gebruiken is het handig om alle stappen nogmaals te doorlopen aan de hand van een zelfbedachte casus of een casus vanuit je eigen werk. Oefen dit aan de hand van een rollenspel samen met een collega zodat jullie samen in gesprek kunnen gaan over het gebruik van de verschillende tools.
Obstakels en oplossingen
Jullie hebben een groot deel van de e-learning doorlopen. Tijdens dit proces proberen jullie voor je te zien hoe de BiBoZ tools bij jullie in je dagelijkse werk toegepast kunnen worden. Bedenk nu wat er nodig is om de BiBoZ tools zo goed mogelijk in jullie eigen dagelijkse werk aan te laten sluiten. Welke obstakels zijn er mogelijk en welke oplossingen kunnen hier helpen om die obstakels te verlagen.
Opdracht:
Vul zelf een tabel in:
| BiBoZ-obstakels | BiBoZ-oplossingen |
|---|---|
| Vul hier mogelijke obstakel in | Vul hier mogelijke oplossing in |
Monitoren en evalueren
Tijdens de implementatie van BiBoZ tools is het dus belangrijk om te monitoren en te evalueren. Wat lukt er wel of niet? Waarom wel of niet? En hoe kunnen we onszelf weer in de goede richting sturen?
Als het goed is heb je als kernteam overlegmomenten staan. Een mooie kans om hierin samen te bespreken hoe het gaat met het toepassen van de BiBoZ tools!
Je kan daarnaast ook met je cliënten de werkwijze met BiBoZ evalueren. Hoe is het gegaan? Wat bevalt wel/wat niet?
Onderwerpen voor het overleg kunnen bijvoorbeeld zijn:
- Bij hoeveel cliënten heb je de BiBoZ tools gebruikt?
- Wat leverde dat op?
- Waar zitten nog verbeterpunten?
- Tips voor elkaar voor het gebruiken van de BiBoZ tools.