Overslaan en naar de inhoud gaan Overslaan en naar de footer gaan Overslaan en naar de navigatie gaan
Zoeken

Impuls voor vakoverstijgend lezen in basisonderwijs met gratis lesmateriaal voor (toekomstige) leerkrachten

27 januari 2026 | Algemeen

Docenten van de pabo Leiden en bekende historische jeugdboekenschrijvers hebben samen de handen ineengeslagen om gratis lesmateriaal te ontwikkelen voor het basisonderwijs. Met deze actie willen zij een bijdrage leveren aan het vakoverstijgend lezen onder basisschoolleerlingen in Nederland.

Lesmateriaal voor bevordering van lesoverstijgend lezen.

Uit onderzoek blijkt steeds weer dat de leesvaardigheid van kinderen en jongeren in Nederland achteruitgaat. De Pabo van Hogeschool Leiden ziet hierin een belangrijke taak voor de toekomstige leerkrachten die zij opleidt en heeft daarom leesbevordering en leesvaardigheid als speerpunten. Daarbij speelt vakoverstijgend lezen een belangrijke rol. "Vakoverstijgend lezen kan één van de oplossingen zijn om leesvaardigheid onder leerlingen te vergroten. Het houdt in dat je ook bij vakken als geschiedenis en aardrijkskunde bezig bent met rijke teksten die bij kinderen tot de verbeelding spreken. Verhalen waarin de kinderen echt worden meegenomen", vertelt Marte, docent Nederlands bij de (Academische) Pabo en zelf ook historisch jeugdboekenschrijver. "Vervolgens ga je met de kinderen aan de slag met inspirerende opdrachten over de tekst. En dat kan nu met de twee lesbundels (midden- en bovenbouw) die ontworpen zijn. En het mooie is, ze zijn helemaal gratis te downloaden." 

Geschiedeniscanon 

De verhalen in de bundels zijn geschreven door verschillende jeugdboekenschrijvers (de Schrijvers van de Ronde Tafel), zoals Arend van Dam, Lydia Rood en Lida Dijkstra die onlangs een Gouden Griffel won voor haar boek De wonderverteller. Steeds staat een literair en historisch verhaal uit de geschiedeniscanon centraal. Pabodocenten ontwikkelden bij elk verhaal bijpassend lesmateriaal. Op deze manier komen lezen, geschiedenis en burgerschap samen in aansprekende lessen.   

Gwenny van Hasselt, docent Nederlands bij de Academische Pabo, schreef een lesbrief bij het verhaal ‘Een felbegeerde kaart’ van Annejoke Smids. Een verhaal over het ontstaan van de Atlas Maior, passend bij het tijdvak Regenten en vorsten (1600 – 1700). “Als hogeschooldocenten zien wij wat studenten in de praktijk al snel onder de knie krijgen en wat ze nog moeilijk vinden", vertelt Gwenny. “Het vakoverstijgend lesgeven met daarbij verschillende lesdoelen integreren in één les is ontzettend nuttig, maar moeilijk om consistent op een hoog niveau te doen. Deze samenwerking is een mooie manier om studenten (maar ook leerkrachten) een handvat te bieden om dit te doen." 

Event vakoverstijgend lezen in het pabo-onderwijs 

Op woensdag 4 februari vindt er een event plaats op de hogeschool over vakoverstijgend lezen in het pabo-onderwijs. “Tijdens deze middag geven we het officiële startsein voor de verspreiding van de digitale lesbundels onder leerkrachten en pabostudenten in heel Nederland. Dit doen we in het bijzijn van de jeugdboekenschrijvers, betrokken docenten en de derdejaars pabostudenten", vertelt Marte. “En natuurlijk mag het werkveld niet ontbreken. Daar doen we het tenslotte voor. Martine Kortmann, lid van het management van de St. Josephschool in Leiden krijgt de eerste bundel feestelijk overhandigd.”  

Aansluitend is er een boekenmarkt en een meet & greet met de jeugdboekenschrijvers die aan de verhalen hebben meegewerkt.  

De digitale bundels zijn ontwikkeld door Hogeschool Leiden en de Stichting Jaap ter Haar dankzij een projectsubsidie van Het Nederlands Letterenfonds.