Lectoraat Gehandicaptenzorg en Jeugdzorg

Nut en noodzaak van het lectoraat

De aandacht voor jongeren met een lichte verstandelijke beperking (LVB) in de reguliere jeugdzorg neemt toe. Het besef groeit dat de problematiek van deze jongeren en hun gezin dusdanig complex is, dat het vraagt om een specifieke aanpak en specifieke expertise bij de professional. Er is behoefte aan kennis over de competenties en beperkingen van jongeren met een lichte verstandelijke beperking. Daarnaast is het van belang dat er effectieve begeleidings- en behandelmethoden ontwikkeld worden die rekening houden met deze beperkingen. Het lectoraat Gehandicaptenzorg en Jeugdzorg van Hogeschool Leiden en de William Schrikker Groep is het eerste lectoraat dat zich richt op het grensvlak van gehandicaptenzorg en jeugdzorg, en zich gaat inzetten om de kennis over mensen met een lichte verstandelijke beperking te vergroten, zodat zij effectiever geholpen kunnen worden.


Kennisontwikkeling

Er is behoefte aan kennisontwikkeling op het grensvlak van Gehandicaptenzorg en Jeugdzorg. In de reguliere hulpverlening worden de vaardigheden en competenties van jongeren met lichte verstandelijke beperkingen vaak niet herkend. Bovendien zijn de behandelmethoden die worden gebruikt in de reguliere jeugdzorg niet ontwikkeld voor deze doelgroep, waardoor ze geen rekening houden met hun beperkingen.

Het is van belang dat we kennis vergroten over kenmerken van jongeren met LVB en de bijbehorende instrumenten en interventiemethoden, zodat we de juiste behandeling en interventies kunnen bieden en de jongeren met LVB kunnen helpen.


William Schrikker Groep

Het lectoraat Gehandicaptenzorg en Jeugdzorg is opgezet in een samenwerkingsverband van de William Schrikker Groep en Hogeschool Leiden. De William Schrikker Groep is een landelijk werkende instelling voor jeugdbescherming, jeugdreclassering en pleegzorg dat zich richt op kinderen met een beperking of chronische ziekte, maar ook op kinderen van ouders met een beperking. Wanneer in de thuissituatie ernstige opvoedingsproblemen ontstaan bieden ze hulp, advies en ondersteuning. De William Schrikker Groep bestaat uit vijf zelfstandig opererende onderdelen: Jeugdbescherming, Jeugdreclassering, Pleegzorg, Expertisecentrum en Servicecentrum.


Doel

Jongeren met een beperking vragen een zeer specifieke opvoeding. Om deze te kunnen geven is meer kennis nodig over de vaardigheden en beperkingen van jongeren met licht verstandelijke beperkingen en hun ouders. Het lectoraat heeft als doel onze kennis over deze doelgroep te vergroten. Hoe kunnen we kenmerken van jongeren met LVB vaststellen en meten, zodat deze groep herkend wordt in de reguliere jeugdzorg, en hoe kunnen we begeleiding en behandeling laten aansluiten op hun specifieke kenmerken?

Het lectoraat wil kennis ontwikkelen door theoretisch onderzoek op te zetten en uit te voeren. Daarnaast wil het lectoraat kennis toepassen in relatie tot interventies, door theorie en praktijk te verbinden. Dit kan vorm krijgen in zowel:

  • onderwijs geven en ontwikkelen voor toekomstige professionals (o.a. minor gehandicaptenzorg HSLeiden).
  • samenwerking met en advisering van professionals in de praktijk (d.m.v. presentaties en publicaties, gezamenlijk onderzoek opzetten).


Tot slot wil het lectoraat een bijdrage leveren aan het maatschappelijk debat door kennis en visie naar buiten te brengen. Dit zal gedaan worden door deelname aan debatten, zitting nemen in relevante netwerken, presenteren op symposia en congressen, en publicaties in vakbladen en (inter)nationale tijdschriften.